LETÍ PIESEŇ, LETÍ 2017

16 decembra, 2017

 

19. festival populárnej hudby pre deti Letí pieseň, letí

 

V sobotu, 16. decembra 2017 so začiatkom o 18:00 hodine. odznel 19. ročník festivalu Letí pieseň, letí.

Na tohtoročnom festivale odznelo 12 nových slovenských populárnych detských skladieb.
Na otvorení festivalu sa v mene organizátorov prihovorili Anna Tomanová-Makanová, predsedníčka NRSNM, Milan Garašević, predseda Obce Kovačica a PhDr. Peter Prochácka, zástupca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý otvoril festival.

Tohtoročného festivalu sa zúčastnili skladatelia a textári z Báčskej Palanky, Boďanov, Kulpína, Selenče a Kovačice, ktorých piesne zaspievali 12-ti interpreti a sprevádzal ich chór žiakov Základnej školy Mladých pokolení v Kovačici, pod vedením učiteľa hudby na ZŠ v Kovačici Pavla Tomáša st.
Obecenstvo hodnotilo najlepšieho skladateľa a najlepšieho speváka.
Najviac hlasov získala skladba Striga, skladateľa Žeľka Suchánka na text Maríny Benkovej st., ktorú zaspievala Marína Benková ml.

Cenu obecenstva si vyspievala Valentína Chalupová s piesňou Rozlúčka.

Odborná porota v zložení : Mariena Stankovićová-Kriváková, profesorka hudby a dirigentka z Báčskeho Petrovca, Vladimír Kováč, profesor a hudobník z Báčskej Palanky a Ivan Babka, architekta a hudobník z Kovačice a profesorka slovenčiny a spisovateľka Mária Kotvášová Jonášová z Kovačice, ktorá hodnotila texty, udelila nasledovné ceny:

Prvú cenu, taktiež aj zlatú plaketu NRSNM získala skladba Rozlúčka autora Juraja Sucháneka. Text napísala a zaspievala Valentína Chalupová z Kovačice. Valentína si vyspievala aj prvú Cenu za interpretáciu.
Druhú Cenu za skladbu Hudie svrček získal Kovačičan Pavel Tomáš ml. a

tretiu Cenu odbornej poroty dostal skladateľ Juraj Súdi ml. za skladbu Kvapky.

 

Druhú Cenu za interpretáciu získala Magdaléna Kaňová zo Selenče,a

tretiu Cenu za prednes získala Adela Krošláká z Báčskej Palanky.

 

Zlatú plaketu NRSNM za najlepší text na festivale získal Michael Kaňa za pieseň Kvapky, ktorú zaspieval Marek Škabla zo Selenče.

V revuálnej časti festivalu vystúpili hostky festivalu Gabriela Svetlíková a Gabriela Nosáľová z Kovačice.
Festival moderovali Danka Tomanová a Ján Chrťan. Scenár vypracovala Svetluša Hlaváčová, koordinátorka Výboru pre kultúru NRSNM.

Tohtoročný festival podporili : Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny, Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov, Obec Kovačica, Základná škola mladých pokolení v Kovačici a Galéria insitného umenia v Kovačici.

 

Dvanásť nových populárnych detských skladieb vo forme CD-čka si môžete zaobstarať u nás mailom na adrese dkulture@gmail.com, alebo na telefónne čísla 013/661-112 a 660-666.

 

Viac na našej facebook stránky :